ZDRAVÍ

Zapékané Brambory

8. srpna 2012 v 18:50 | Shagua Akitsumi

Když jsem přemýšlela, co si uvařit napadly mne zapékané brambory. Nemyslím si, že je to těžké, ani složité, a že to určitě každý zná. Já nejím maso, tudíž mě napadlo, jak by se to dala udělat bez něj, a možná můj recept oceníte a vyzkoušíte. Ale podobný recept si asi umí vymyslet každý.

5 Větších brambor
3 papriky
3 rajčata
2 vejce
2cibule
Mléko
Olivový olej
Koření (jaké máte rádi, já mám ráda pálivější tak dávám ďábelskou směs)
Niva
Sýr (nejlépe 27% tuku, to je snad ten co se dá sehnat s nejnižším obsahem tuku)

Brambory jsem chvíli vařila ve slupce, pak jsem je oloupala (Já všechno vařím na sedmkrát, takže asi je rovnou můžete nakrájet, ale o to déle je musíte mít v troubě). Cibuli jsem trochu orestovala na pánvi se zeleninou, kterou jsem nakrájela na kolečka. Okořenila.
Potom jsem vymazala trochu pečící nádobu a naskládala brambory na plátky, na to dala zelinu z pánve a další brambory. Rozdělala jsem dvě vejce s trochou mléka v hrnku a zalila s tím rovnoměrně brambory v nádobě. Nahoru posypala jsem nastrouhanou nivou a dala do trouby. V posledních pěti minutách posypete strouhaným sýrem, aby se rozpekl.
Osobně nepoužívám sůl, takže normální člověk by to asi nejedl tak přesně jak jsem to dělala já- takže asi osolte brambory při vaření- ale jak říkám já to nedělám.

Vyskládání vrstev

Zalití Vejcem a posypání nivou

hotové


Měla jsem k tomu salát, který jsem tu postovala na začátku týdne. Konkrétně Zde.

Ach ty saláte! Se sýrem a olivami

6. srpna 2012 v 10:20 | Shagua Akitsumi

Dělala jsem celkem slušný zeleninový salát, s třemi druhy sýru. Byl moc dobrý, a kombinace nepotřebovala vůbec dochucovat. Prostě Mňamka, která je jednoduchá rychlá a v lednici vydrží víc jak tři dny.

Technická zdatnost: 1 (krájení)

2x Paprika (červená a žlutá) - možno nahradit jakoukoliv barvou chcete včetně palivé.
3 rajčata
1/2 ledového salátu
1/2 hermelínu
Kus sýru niva
3 vidličky sýru White Combi - druh sýru Feta - je poměrně drahý ale moc, moc dobrý.
Olivy, černé a zelené
Olivový salát na zakápnutí.

Nakrájíte, promícháte. Většinou to mám tak na 5 porcí ale jak kdo jí velké. Množství se dá navýšit přísadami. Nicméně komu by chutnala jiná zelenina, buďte kreativní!

Ovejcích, Cholesterolu, Vitamínech a Skořápce

5. srpna 2012 v 16:11 | Shagua Akitsumi

Slečna Yo-so-gun se ptala, nedávno, na to jak působí vajíčka na dietu. Ptala jsem se pár lidí a pak jsem projela internet, abych si o tom mohla něco přečíst.

První věc, co je vlastně vejce? Vejce je vlastně taková náhradní děloha pro vývoj, lajcky řečeno. Samice tvorů, co snáší vejce, je snese do vhodného prostředí tak aby se o ně nemusela starat. To byl prvotní účel vejce, aby od nich měla chvíli matka pokoj, mohla dělat zásoby potravy až se mláďata po dané době vylíhnou. Některá vejce ale potřebují zahřívat, tudíž i samice na nich začala být závislá a samec jí musí pomáhat.

1. skořápka (testa)
2. vnější papírová blána (membrana testa)
3. vnitřní papírová blána (membrana testa)
4. poutko (chalaza)
5. vnější řídký bílek (albumen rarum)
6. hustý bílek (album densum)
7. žloutková blána (membrana vitellina či lamina vitellina &ersand; cytolemma ovocyti)
8. výživný žloutek
9. zárodečný terčík (tvořivý žloutek + zárodek) (discus germinalis)
10. tmavý (žlutý) žloutek (vitellus aureus)
11. světlý žloutek (vitellus aureus)
12. vnitřní řídký bílek (albumen rarum)
13. poutko (chalaza)
14. vzduchová komůrka (cella aeria)
15. kutikula

Nutriční hodnota vajec
Energetická hodnota 362kJ/87kcal
Bílkoviny.....7g
Sacharidy..0,7g
Tuky..........6g

Vegani vs. Vegetariáni
Vegetarián vlastně bere vejce, jako prázdnou věc, ve které se nerodí, ani nevyvíjí (v chvíli konzumace a před ní) žádný život. Tudíž je vhodné jako ostatní produkty ze zvířat. Nicméně Vegani považují vejce za embryo a zárodek života a je proti jejich přesvědčení, aby něco takového jedli.

Je opravdu Cholesterol takový strašák?
Cholesterol se začal nejvíce řešit, když před několika desetiletími v Americe vyvstal prvně pořádně problém s Obezitou populace. Tehdy se Vejce nařkli, že můžou za infarkty a upadly v nemilost vlastně téměř celému světu. Ale to není tak zase pravda.
Vaječný žloutek obsahuje cholesterol, ale to není jediné. Obsahuje také A, B1, B2, B3, B6 a minerální látky vápník, fosfor, hořčík. Bílek obsahuje bílkoviny a tuky bohaté na nenasycené mastné kyseliny (omega).
V jednom vejci je tudíž obsah cholesterolu na 1 den, ale u tohoto musím podotknout, že vejce obsahuje hodně Lecitinu, který zamezuje ukládání cholesterolu.

*návod na srdcové vejce zde*

Pokud jíte dvě vejce denně, ne více, mělo by to být v pořádku. Ale zase nic se nesmí znásilňovat, tudíž není vhodné jíst více jak osm vajec týdně (týdenní průměr jedno vejce denně). Ale samozřejmě záleží na metabolismu daného člověka, ten kdo má rychlejší metabolismus, tomu to je ve své podstatě jedno.

Vejce a hubnutí.
Bylo mi vysvětleno, že vejce jsou využitelnější zdroj bílkovin, než maso. Z vajec využijete 100% bílkovin, z masa jenom 60%. Což podporuje růst svalové hmoty, když jíte vejce.
Když chcete nejen, zhubnout ale získat žádanou fyzičku, jezte vejce. Ale svaly sami nenarostou, když sníte vejce, musíte jít cvičit a pít hodně vody aby se vám začala tvořit svalová hmota. Pokud nebudete cvičit, buď bezvýsledně projdou, ale většinou se změní na tuk.

Nejlehčeji stravitelná jsou vejce na měkko, syrová nebo míchaná, ale je tu strach ze salmonely, takže by se měla vejce vařit alespoň 10 minut. Tudíž jsou lepší na Tvrdo, nebo sázená na pánvi.

Vajec se nebojte, jsou zdravá, respektive v nich převažuje poměr zdravých látek nad nezdravými. Jsou tudíž lepší než maso, kde je to naopak. Tak to by bylo k vejcím. Za některé informace děkuji Františkovi, za jiné internetu a domácímu lékaři.
 
 

Reklama